Další

Retro věci ze socialismu: 4 nezapomenutelné symboly této doby

Retro věci ze socialismu: 4 nezapomenutelné symboly této doby

Retro věci za socialismu nás vtahují zpět do doby, kdy se životní styl a spotřebitelské zvyklosti v bývalých socialistických zemích lišily od dneška. Tato éra má své charakteristické prvky, které vzbuzují vzpomínky a evokují nostalgie. Těžko hodnotit, co bylo lepší a co bylo horší. Všichni, kdo tuto dobu zažili, však vzpomínají na některé její neopomenutelné součásti. A kdo ví. Móda se vrací, takže třeba?

Školní aktovka

Symbolickým předmětem socialistického školství byla klasická školní aktovka, často vyrobená z pevného koženého materiálu. Mnoho lidí vzpomíná na své školní dny právě s touto ikonickou aktovkou přes rameno. Dnes bychom ji nazvali diplomatka, dříve to byla aktovka. Později ji nahradila, alespoň pro malé děti, aktovka s dvěma popruhy na záda, materiál však zůstal.

Trabant – Lidový vůz

Malý, ale nezapomenutelný. Trabant byl významným automobilem socialistické éry, snadno rozpoznatelný svým charakteristickým vzhledem. Byl výsledkem omezených zdrojů, což se projevilo v jeho skromné velikosti a konstrukci. V té době ale, kdo neměl „Trabanta“, jako  by nebyl. O jeho významnosti svědčí také to, že i ti, kdo socialismus nezažili, tak Trabant neomylně poznají.

Pionýrský šátek

Symbol společenské angažovanosti a solidarity byl pionýrský šátek. Nosily ho dětmi v rámci socialistických organizací jako byl například Svaz pionýrů. Jeho červenou barvu a emblematický design dosud považujeme za charakteristické prvky této éry. Dnes už Pionýra nenajdeme, na znovuobjevení popularity je však hnutí Skaut.

Domácí televizor

Kdo z nás si nepamatuje klasický „retro televizor“, který byl dominantou celé domácnosti. To byl luxus. Vypouklé obrazovky a ovládací panely s velkými knoflíky připomínají dobu, kdy technologie byla zcela odlišná od současných moderních standardů. Tlačítka hned vedle obrazovky a reproduktoru. Bez dálkového ovládání, bez dnešních vymožeností. Televizor, místo, u kterého se scházela večer co večer, každá rodina.

Tyto retro věci jsou jen zlomkem z kulturního a historického dědictví socialistické éry. Pro ty, kdo toto období zažili, je to nezapomenutelný čas spojený s nezapomenutelnými vzpomínkami.