Další

Proč je v Polsku levněji? 4 zásadní důvody

Proč je v Polsku levněji? 4 zásadní důvody

To, že za nákupy v Polsku Češi výrazně ušetří je dlouhou dobu všeobecně známá věk. Rozdílné ceny se týkají drtivé většiny všech komodit běžně dostupných na polském trhu. Týká se to především potravin, pohonných hmot a drogerie. Od začátku současné inflace a ekonomické krize tak stále více Čechů dojíždí na velké pravidelné nákupy za hranice a nakupuje u našich severovýchodních sousedů. Co za rozdílnými cenami ale stojí? Proč je v Polsku levněji? Máme pro vás čtyři podstatné důvody!

Nižší mzdy a platy

Ač se vám to možná nezdá, české platy nejsou nijak zvlášť podprůměrné v porovnání se zbytkem Evropské unie. Ano, některé státy jsou výrazně před námi. Jiné, jako právě Polsko, nám však mohou jen závidět. S nižšími platy se pak pojí i horší kupní síla obyvatelstva dané země, a tedy i nižší ceny v obchodech.

Nižší DPH

DPH čili daň z přidané hodnoty je procentuálně stanovená částka, kterou musí obchodníci odvést státu z každého prodaného produktu. Zatímco v České republice je základní sazba DPH 21 %, v Polsku 23 %. U určitých skupin sortimentu je ale výrazně nižší, a právě nižší DPH u vybraných produktů je jedním z důvodů, proč je v Polsku levněji než u nás.

Evropské dotace

Na příjemných polských cenách se podílí i Evropská unie. Tamní zemědělství je velmi silné a poměrně dobře podporované právě z fondů EU. Díky tomu mohou být ceny zemědělských produktů nízké.

Konkurence

Polsko je velká země, v níž existují mnozí obchodníci i výrobci. Ti pak na sebe vzájemně vyvíjí tlak a tím sráží ceny dolů. Jde o běžný jev v konkurenčním prostředí a výsledek tržní ekonomiky. Polští zaměstnavatelé navíc mají k dispozici levnější pracovní sílu, než ti čeští. Tím se opět vracíme k nižším polským platům. Celý systém polských cen je zkrátka velmi silně provázaný a nelze vyjmout pouze jeden důvod.