Další

Nejhnusnější člověk na světě: kdo drží titul v roce 2024?

Nejhnusnější člověk na světě: kdo drží titul v roce 2024?

Označení „nejhnusnější člověk na světě“ je samozřejmě velmi pejorativní. Objevuje se především v komentářích na různých sociálních sítích. Může být použito jak k označení charakteru, tak i vzhledu – a my se dnes zaměříme na tu druhou kategorii.

Nejhnusnější člověk na světě – muž a žena

Definice krásy však subjektivní a v různých kulturách se liší, což z ní činí dynamický a vyvíjející se konstrukt. Proto je i výběr osob v tomto článku velmi subjektivní – potěšující je snad je to, že si oba (jak muž, tak i žena) ze své údajné ošklivosti nic nedělají. Naopak ji dokážou využít ke svému prospěchu. A o koho jde?

  • Bezejmenný žebrák od Láhauru
  • Lizzie Velásquezová

Neobvyklý žebrák z Indie

Tento neobyčejný člověk, jehož jméno zůstává tajemstvím, je na hony vzdálený běžným normám. Bydlí přibližně 100 kilometrů od rušného indického města Láhaur a věnuje se netradiční formě žebrání. To, co ho odlišuje, není jen jeho vzhled, ale i problémy, kterým čelí při orientaci ve světě, který ho často nechápe a bojí se ho.

Jeho zjev je opravdu děsivý. Vypadá, jako zmutovaná verze oblíbených klingonů ze Star Treku – má velké vysoké čelo plné boulí, zdeformované oči a zuby, které se podobají spíše příšeře – ostré, žluté a špičaté. Svého vzhledu však skvěle využívá – zastavuje totiž auta projíždějí po silnici a žebrá. Protože se ho však většina lidí jednoduše lekne, vydělá si každý den prý docela dost. Lidé mu totiž raději zaplatí, než aby riskovali, že jim ublíží (což by prý ovšem nikdy neudělal). Své jméno však před okolím drží v anonymitě – a ani se mu nedivíme.

Lizzie Velásquezová: „nejošklivější žena na světě“

Lizzie Velásquezová z Texasu se narodila se vzácným onemocněním, jež jí brání přibrat na váze a kvůli němuž oslepla na jedno oko – má navíc i poměrně nevzhledný předkus. Už v pouhých 17 letech narazila na internetu na video, které ji označilo za „nejošklivější ženu na světě“. Bylo dokonce doprovázeno hanlivými komentáři, které ji vyzývaly například i k ukončení života.

Velásquezová však tíze kyberšikany nepodlehla, ale rozhodla se bojovat. Prostřednictvím působivého dokumentu osvětlila svůj celoživotní boj a zahájila celosvětovou kampaň proti šikaně a urážlivým komentářům. Kampaň vyzývá společnost, aby přehodnotila své vnímání krásy, a povzbuzuje jednotlivce, aby se dívali dál než jen na fyzický vzhled.