KrásaKrása a móda

Jména, která přitahují nadváhu: nemáte jedno z nich i vy?

Jména, která přitahují nadváhu: nemáte jedno z nich i vy?

Nadváha trápí mnoho lidí a obezita se nevyhýbá ani dětem. Zajímá vás, jaká jména jsou spjaty s nadváhou a mohou ji také přitahovat? A jak proti obezitě bojovat? Pokračujte ve čtení tohoto článku, ve kterém se vše důležité dozvíte!

František a Františka

V českém jazyce existuje mužské a ženské jméno, které je často spojováno s nadváhou, a to jméno je František a Františka, což je způsobeno tím, že tato jména jsou často používána jako vzor, když se mluví o lidech s vyšší hmotností. I když tento stereotyp může být založen na skutečných statistikách, ale je důležité si uvědomit, že existuje mnoho Františků a František, kteří nemají nadváhu a jsou naopak velmi hubení.

Jak se zbavit nadváhy a obezity?

Přestat být obézní a nemít nadváhu, může zahrnovat změnu životního stylu hned v několika důležitých směrech, kterými jsou například zdravá výživa, pravidelná fyzická aktivita, omezování příjmu kalorií a další nezbytnosti. Pokud sami nevíte, jak své vysněné váhy dosáhnout, odborník na výživu, osobní trenér nebo lékař může být dobrým zdrojem informací a zároveň podporou.

Nadváha a obezita (nejen) v České republice

Existuje mnoho faktorů, které mohou přispět k tomu, proč někteří lidé mají nadváhu nebo jsou obézní. Ve skutečnosti tyto příčiny nemusí nijak souviset s nadbytkem jídla, ale naopak s jeho nedostatkem – často totiž nadváhou trpí lidé, kteří nemají správné stravovací návyky a jí příliš málo navíc takové potraviny, které nemají vysokou přidanou hodnotu.

Obezita ohrožuje 18,5 % Čechů, z toho téměř 20 % mužů a 18 % žen, mírnou nadváhou trpí 47 % mužů a 33 % žen. Průměrná hodnota BMI (indexu tělesné hmotnosti) obyvatel České republiky dosáhla 25,2, což je těsně nad horní hranicí normální zdravé váhy.

– https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/jak-jsou-na-tom-cesi-s-chudobou-obezitou-ci-sportovanim