Další

Je nevěra normální model chování v roce 2024?

Je nevěra normální model chování v roce 2024?

Nevěra. Těžké téma, a ještě těžší životní situace. Ať už se nachází na jakékoli straně, nejde o záviděníhodnou situaci. Často vztah více než samotná nevěra poškodí tajnosti a strach na straně podvádějícího. Podváděný partner často nemusí nevěru ani odhalit a vztah už se hroutí. Vzniká prostor pro mnoho stresu, který klidnému milostnému životu příliš nepomáhá. Může způsobit nenávratnou ztrátu důvěry, přesto někteří odborníci nevěru hájí.

Je nevěra je normální nebo ne?

Někteří odborníci na mezilidské vztahy tvrdí, že nevěra k lidskému druhu patří. Pokládají ji za geneticky zakódovanou a evolučně výhodnou formu chování. Právě nevěra totiž často zajišťuje rychlejší šíření našeho genetického kódu a způsobuje větší nárůst populace. Zejména pokud je řeč o živočišné říši. I mezi zvířaty však najdeme příklady, které nám ukazují, že monogamie není pouhým výmyslem lidí.

Například labutě žijí ve stálých párech, vlčí smečku vede monogamní alfa pár, partneři z říše gibbonů se nemění a vydrží spolu klidně třicet či čtyřicet let. Jestřábi se milují tak moc, že pokud jeden z páru zemře, ten druhý jej brzy následuje. Ani pro jeden z těchto druhů pak není nevěra normální a spíše bychom se tedy měli zaměřit specificky na člověka a neporovnávat naše lidské chování a pudy s těmi zvířecími.

Nevěra zanechává hluboké šrámy ve vztazích

Psychologové se kloní k názoru, že mít celý život jednoho partnera je pro člověka ne vždy reálné. Důvodem je především dlouhý lidský život a měnící se osobnost a s ní i nároky na milostný protějšek. V ideálním případě bychom měli být takzvaně fázicky monogamní. Čili v našem životě může být několik partnerů, ty by však měli přicházet postupně. Fázi s jedním protějškem by měla vystřídat fáze s jiným a v ideálním případě by nemělo dojít k jejich překrývání.

Odpověď na otázku, zda je nevěra normální, přesto není jednoznačná. Vychází totiž z osobních hodnot, postojů a zkušeností. V každé životní situaci znamená nevěra něco trochu jiného a liší se i její vnímání mezi různými lidmi. Neporovnávejte se tedy s jinými páry. Ty mohou mít na nevěru jiný názor. Pokud vám takzvaný „volný vztah“ vyhovuje, pak je to zcela v pořádku. Musíte se však ujistit, že všichni zúčastnění ví, na čem jsou a že mají stejně benevolentní přístup.