DalšíZdraví

Jakého psa pro důchodce: Tyhle rasy jsou skvělým společníkem

Jakého psa pro důchodce: Tyhle rasy jsou skvělým společníkem

Pro důchodce je pes klíčem k zajištění společnosti, pohybu a radosti v jejich každodenním životě, ve kterém se mnozí z nich často potýkají se samotou. Psi jsou věrnými společníky, kteří mohou starším osobám dodat radost a smysl života. Zajímá vás, jaké rasy psů jsou ideální pro důchodce a proč? Čtěte dále, v článku se dozvíte konkrétní tipy.

Malé a střední rasy psů – které jsou pro důchodce nejlepší?

Pro důchodce jsou často vhodnější menší a střední rasy psů. Tyto rasy jsou totiž obvykle mnohem lépe ovladatelné a mají nižší nároky na pohyb než velké a obří rasy. Také toho tolik nesní, což pomáhá důchodcům šetřit náklady na život. Mezi oblíbené malé a střední rasy patří například níže uvedená plemena.

  • Cavalier King Charles španěl: Tato rasa je známá pro svou lásku k lidským společníkům a také pro svou obvykle klidnou povahu. Jde o menšího až středního pejska s placatým čumákem, kterého si skrze jeho přívětivost jistě oblíbí i vaši sousedé.
  • Pekingský palácový psík: Tito malí psi jsou nádherní společníci pro důchodce a mají krásnou srst. Jsou původem z Číny, rovněž mají placatý čumák a jak již jeho název napovídá, dříve byl tento pejsek chován za hradbami císařského paláce v Pekingu.
  • Shih-tzu: Shih-tzu jsou přátelští, milí a vhodní pro život v bytě. Vyznačují se jemnou delší srstí, která má však charakter vlasů, což je výhodou pro ty, kteří by se báli alergie. Ta v tomto případě nehrozí. Je obzvláště vhodný jako společník pro lidi, kteří nejsou fyzicky příliš aktivní.
  • Bišonek: Tato rasa je veselá, inteligentní a miluje pozornost. Jedná se o menšího bílého psíka, který rozhodně nenechá důchodce o samotě u televize, ale ani na zahradě či při vycházce v parku.
  • Menší pudl: Díly tomu, že má pudl kudrnatou a jemnou srst, prakticky téměř nelíná, což je pro osoby ve starším věku velmi přínosné, protože jim tímto ušetří spoustu starostí a práce s jinak všude přítomnými chlupy. Jde o velice milé a inteligentní plemeno, které si oblíbí svého pána.
Kavalíři jsou velmi přátelští
Kavalíři jsou velmi přátelští

Aktivní rasy psů pro aktivní důchodce

Někteří důchodci jsou stále velmi aktivní a rádi tráví čas venku. Pro tyto jedince mohou být vhodné aktivnější rasy psů ochotné chodit na procházky, běhat nebo cvičit. Mezi rasy vhodné pro aktivní důchodce patří níže uvedená plemena. 

  • Labradorský retrívr: Tato rasa je inteligentní a ráda se zapojí do různých aktivit. Retrívra naučíte různým kouskům, ale stejně tak bude velmi rád chodit po vašem boku třeba v parku.
  • Australský ovčák: Australský ovčák je energický a může být skvělým společníkem pro lidi, kteří rádi tráví čas venku. Jde o velké chlupaté plemeno, které svým majestátním vzhledem upoutá nejednu osobu. Coby ovčák je velmi věrný svému pánovi.
  • Kokršpaněl: Tito psi jsou veselí a nadšení pro aktivity venku. Jde spíše o plemeno středního vzrůstu, nicméně coby španěl rád loví, a tak rozhodně do jeho života patří pohyb a společnost zvířecích přátel. 
Labradoři jsou skvělí společníci
Labradoři jsou skvělí společníci

Adopce psa z útulku 

Pro důchodce může být výhodná také adopce staršího psa z útulku. Starší psi mají často klidnější temperament a mohou být ideálními společníky pro důchodce. Tímto způsobem mohou zároveň důchodci udělat dobrý skutek tím, že pomohou staršímu psovi najít nový domov a zajistí mu šťastný zbytek života.

Adopcí psa uděláte dobrý skutek
Adopcí psa uděláte dobrý skutek