Další

Dlouhověkost podle místa bydlení: kde se lidé dožívají nejvyššího věku?

Dlouhověkost podle místa bydlení: kde se lidé dožívají nejvyššího věku?

Kdo by nechtěl žít dlouhý a spokojený život? V některých částech světa se lidé běžně dožívají hranice devadesáti let, zatímco jinde se musí spokojit s daleko nižším věkovým průměrem. Například v Lesothu se muži dožívají průměrně jen padesáti let. V Čadu a Nigérie žijí o čtyři roky déle. Nijak závratně dlouhý život nečeká ani obyvatele Somálka, Jižního Súdánu či Středoafrické republiky. Ani v jedné z těchto zemí totiž průměrně nepřekročí šedesát let.

Existují však místa, v nichž se lidé zpravidla dožívají vysoké věku. Často navíc prožijí svůj život v relativním zdraví. Jaká je dlouhověkost podle místa bydlení? A kam se vyplatí se přestěhovat? Vybírejte země, které mají moře a život v nich plyne poklidně bez zbytečného stresu.

V Evropě vítězí Monako

Mezi evropskými zeměmi na plné čáře vede Monacké knížectví. Zde se lidé pravidelně dožívají nejvyššího věku. Život v tomto místě ovšem přitahuje specifické obyvatelstvo. Jde často o velmi bohaté jedince se skvělým přístupem ke špičkové zdravotní péči. A ne každý si tamní bydlení může dovolit.

Skvěle jsou na tom také obyvatele Španělska a Itálie. Zejména v přímořských oblastech totiž tito lidé konzumují žádoucí množství ryby a mořských plodů, tráví mnoho času na čerstvém vzduchu a nenechají se zbytečně vystresovat. Výborně jsou na tom také obyvatele Švýcarska, jimž kromě panensky čisté horské přírody nahrává i výborná zdravotní péče.

Svou dlouhověkost ovlivňujeme sami

Pochopitelně není dlouhověkost podle místa bydlení pevně daná. Jsou místa, kde vládne životní styl prospěšný pro dlouhý a zdravý život. Ve skutečnost máme ale svou dlouhověkost ve vlastních rukou především my sami. Naše dožití ovlivňuje nejen prostředí, v němž trávíme většinu času, ale také náš celkový životní styl, zdravá strava, pravidelný pohyb, preventivní návštěvy lékaře a péče o naše duševní zdraví. Tak to mějme na paměti!