Další

Autem k moři: Jaké jsou nejkratší trasy?

Autem k moři: Jaké jsou nejkratší trasy?

Cestování autem k moři má své nesporné výhody. Jste pány svého času, takže si uděláte pauzu, kdykoliv se vám to hodí. I tak ale strávit dlouhé hodiny v autě nemusí být nic příjemného. Naštěstí není moře od České republiky tak vzdálené, jak se může na první pohled zdát. Vybrali jsme pro vás 3 tipy, jak se dostat ke slané vodě co možná nejrychleji.

Nejbližší a neokoukaný Balt

Pokud byste chtěli být u moře v co nejkratším čase, museli byste se vydat do sousedního Polska. Od našich hranic lze k Baltskému moři dojet už za 5 hodin cesty (430 km). Nejlepší volbou je trasa přes města Trutnov a v Polsku přes Kamennou Horu, Bolków, Lehnici, Zelenou Horu, kolem Štětína až do Mezizdroje, nejbližšího většího turistického přístavu.

I když se vám Polsko nemusí zdát jako ideální destinace pro letní dovolenou, opak je pravdou. Pobřeží Baltu vyniká velkými plážemi s jemným pískem a barevnými kamínky. Naleznete zde četné majáky, které přímo vybízejí k průzkumu. Na přelomu července a srpna zde teplota vzduchu dosahuje až 29°C a voda má osvěžující teplotu 22°C. Vyhledávaným letoviskem je například přístav Leba s nekončícími plážemi.

Vstříc italskému slunci

Jestliže vás cesta na sever neláká, máme pro druhý tip. Tím je slunná Itálie a její azurové Jadranské moře. Konkrétně se jedná o okolí italského přístavního města Terst, které leží u hranic ze Slovinskem. Trasa vede přes sousední Rakousko a poté Slovinsko. Z hraničního přechodu Dolní Dvořiště dorazíte do Terstu nejkratší cestou za 5 hodin a 37 minut (480 km) Trasa vede přes Linz, Salzburg, Klagenfurt a Ljubljanu. 

Rychlejší a pohodlnější trasa trvá jen o pár minut déle a měří 557 km. V tomto případě pojedete přes Linz, Graz, Maribor a Ljubljanu. Odměnou vám bude kosmopolitní město Terst se specifickou kulturou a bohatou historií. Na své si zde přijdou milovníci gastronomie, nakupování i přírodních krás. Teplota moře zde v červenci a srpnu dosahuje v průměru až 25°C.

Chorvatsko, které nezklame

Pro ty, kteří nedají dopustit na Chorvatsko, jsme připravili poslední tip. Pokud hledáte nejbližší chorvatské destinace, které vás nadchnou krásným mořem, vydejte se na Istrii. oporučujeme letoviska Opatija nebo Rabac. 

Cesta vede přes Rakousko a Slovinsko. Nejkratší a také velmi rychlá trasa od přechodu Dolní Dvořiště do Opatije vede přes Linz, Klagenfurt a Ljubljanu. Na této cestě strávíte celkem 6 hodin (500 km). O něco komfortnější je se vydat po dálnicích z Linze na Graz, Maribor a Ljubljanu. Tato varianta je o 90 km delší a trvá jen o pár minut déle.