Krása a móda

S podzimem ruku v ruce: Jak se připravit na chladnější měsíce v důchodu

S podzimem ruku v ruce: Jak se připravit na chladnější měsíce v důchodu

Podzimní měsíce rozhodně nemusejí být pochmurné a nudné. Vždyť se vám nabízí tolik možností, jak si zpříjemnit volné chvíle a zlepšit své zdraví. Připravte se s našimi tipy na nástup chladnějšího období a nenechte se ničím zaskočit.

Zůstaňte v teple

Alfou a omegou jak si na podzim zajistit pohodlí, je udržet se v teple. Starším lidem se doporučuje si nastavit domácí termostaty alespoň na 20 – 21°C. U televize nebo u oblíbené knihy se navíc zachumlejte do teplé deky. Vylaďte do podzimu také svoje lůžkoviny. Váš domov perfektně zútulní hřejivé flanelové povlečení s podzimním dekorem a zimní přikrývka. Nezapomeňte si pořídit nový teplý svetr a nepromokavý kabát či bundu. Jako oblečení vás nejlépe zahřeje více volnějších vrstev, mezi kterými se zadržuje teplý vzduch.

Zaměstnejte se

Nejlepší prevencí nudy a pocitů osamělosti je neustálá činnost. Nebojte se na podzim vyzkoušet nové aktivity. Zapište se na lekce jógy pro seniory, nebo začněte chodit plavat. Baví vás ruční práce? Proč si nevyrobit stylové podzimní dekorace podle návodů na internetu? Ráda zahradničíte? Nesázejte si na balkon, nebo do záhonu odolné podzimní rostliny, jako jsou například vřesy. Několikrát týdně vyražte do města nebo do přírody, ať si užijete barevného podzimu a nachytáte trochu vitamínu D. 

Buďte v jídle vybíravá

Obzvláště ve vyšším věku je důležité dbát na svůj jídelníček. Pestrá strava bohatá na kvalitní bílkoviny a tuky (mořské ryby, sýry, olivový olej…) je naprostou nezbytností. Naučte se být při výběru surovin opravdu náročná a na podzim se zaměřte na lokální a sezónní potraviny. Doslova vitamínovou bombou je červená řepa, bio jablka a mrkve, pórek či tmavá listová zelenina. Právě v listové zelenině (špenát, zelí, hlávkový salát), ale také v luštěninách nebo bramborách, najdete velké množství kyseliny listové. Ta se významně podílí na krvetvorbě, posiluje imunitu a podporuje správnou funkci mozku.

Zlepšete svou imunitu

S příchodem nižších teplot je třeba počítat se zvýšeným výskytem respiračních onemocnění. Proto je potřeba udělat maximum, abyste si posílila svou imunitu. Pozitivní vliv na imunitu má vitamín C, ale také vitamíny B a D, které snižují riziko infekcí a zároveň posílí vaše kosti. Protože intenzita slunečního záření na podzim klesá, je vhodné si zajistit přísun vitamínu D i z jiných zdrojů, jako jsou mořské ryby, mléčné výrobky nebo kvalitní doplňky stravy. Pokud jste to letos ještě neudělala, zvažte také očkování proti chřipce.