DalšíKrása a módaMóda

Nejhorší materiál oblečení: v roce 2024 se mu vyhněte

Nejhorší materiál oblečení: v roce 2024 se mu vyhněte

Na výrobu oblečení se v současnosti používají různé materiály. Pro jednodušší přehlednost můžeme všechny rozdělit do dvou, respektive tří skupin. První z těchto skupin tvoří materiály přírodní. Přírodní materiály mají delší tradici, specifické vlastnosti a zpravidla i vyšší cenu. Jde o rostlinné a živočišné tkaniny, které vyžadují prostor a čas. Vedle toho druhou skupinu tvoří materiály syntetické – umělé, které vznikají jako produkt chemicko-textilní výroby. Jejich cena bývá zpravidla nižší. Zaznamenáváme však u nich jiné problémy.

Přírodní textil

Přírodní látky můžeme rozdělit na rostlinné a živočišné. Mezi rostlinné materiály patří například bavlna, len, bambus, viskóza aj. Jde o produkty rostlinné výroby, zatímco u živočišných tkanin jako je vlna, mohér, kašmír aj. hovoříme o výrobě živočišné. Tyto materiály mají lepší vlastnosti a pro lidskou pokožku jsou příjemnější.

V obou případech musíme zvážit celkový dopad na životní prostředí, který je sice menší než u syntetických tkanin, i přesto však představuje obrovskou zátěž zejména s ohledem na spotřebu vody. Snažte se proto volit bio verzi.

Syntetický textil

Bez ohledu na druh je syntetický textil ten nejhorší materiál oblečení. Obvykle jde o polyester, polyamid, polypropylen, akryl aj. Tyto materiály však představují obrovskou zátěž pro životní prostředí. Z plastových výrobků (a týká se to i oblečení) se do okolí uvolňují takzvané mikroplasty, které mají značně negativní dopad na naše zdraví a celou planetu. Proto jde zřejmě o ten nejhorší materiál oblečení vůbec.

Kromě příznivé ceny však pochopitelně existují důvody, proč výrobci syntetický textil volí. Některých vlastností lze zkrátka přírodní cestou docílit jen velmi obtížně. Zejména u sportovního nebo funkčního oblečení se tak musíme se syntetikou spokojit. Lepší alternativou je pak recyklovaný polyester (nebo jiná látka), která alespoň zmenšuje negativní vliv produktu na životní prostředí.