KrásaVýživa a doplňkyZdraví

3 zásady pro zdravější jídelníček: Jak se vyhnout nezdravým potravinám

3 zásady pro zdravější jídelníček: Jak se vyhnout nezdravým potravinám

Chuť na nezdravé potraviny jednou za čas přepadne každého z nás, ať už jde o sladké dezerty, slané chipsy či jiné pochutiny. Abyste mohli těmto chutím úspěšně předejít, měli byste nejdříve přijít na to, co ve vás tyto chutě vyvolává. Zatímco někteří mají tendenci zajídat smutek nebo jiné emočně vypjaté situace, jiným chutě na nezdravé potraviny přivolá nedostatek základních živin, vitamínů a dalších látek, které je nutné přijímat v běžné stravě. Chcete-li se stravovat zdravě, začtěte se do následujících řádků, kde vás prozradíme 3 hlavní zásady pro zdravý jídelníček. 

#1 Jezte dostatek bílkovin

Mezi ty nejdůležitější živiny patří sacharidy, bílkoviny a tuky, které je nutné přijímat ve správném poměru. A ať už chcete zhubnout, nabrat svalovou hmotu, nebo si udržet figuru, neobejdete se bez vyváženého příjmu bílkovin. Pokud vás často přepadají chutě na sladké, může být na vině právě jejich nedostatek. Úspěšně tomu předejdete tak, že jich do svého jídelníčku zařadíte více. 

Ani salát by neměl být ochuzený o bílkoviny, dobrá je třeba mozzarella
Ani salát by neměl být ochuzený o bílkoviny, dobrá je třeba mozzarella

#2 Pijte dostatek tekutin

Dostatečný pitný režim je při zdravém životním stylu nezbytný. Voda totiž působí jako přepravce živin a má na starost také správný průběh chemických a metabolických reakcí. Její nedostatek pak negativně ovlivňuje nejen fyzickou výkonnost, ale také kognitivní funkce. To se může projevit snížením vůle při rozhodování, zda si uvaříte, nebo si dáte raději něco nezdravého. Proto pijte dostatek čisté či minerální vody a určitě se vyhněte slazeným  nápojům. 

Vyhýbejte se slazeným nápojům, chcete-li mít své chutě pod kontrolou
Vyhýbejte se slazeným nápojům, chcete-li mít své chutě pod kontrolou

#3 Vyzkoušejte metodu Whole30

S touto zkratkou jste se možná už setkali. Zejména sociální sítě jsou plné inspirativních příspěvků s tímto označením, na kterých nejčastěji ženy zobrazují to, co přes celý den jedly. Ve skutečnosti Whole30 představuje krátkodobý program, respektive doslova restart celého organismu, který v minulosti zavedli manželé Hartwigovi. Jeho účelem je pročištění organismu, ozdravení zažívacího traktu, a především pak nastavení zdravých stravovacích návyků – tento program vás tak jednoduše naučí zapojovat do jídelníčku to, co vaše tělo nezbytně potřebuje nejen pro správný průběh životních funkcí, ale také proto, abyste úspěšně předcházeli neovladatelným chutím na nezdravé potraviny. 

Zdravé jídlo může být chutné, stačí si sestavit jídelníček z potravin, které máte rádi
Zdravé jídlo může být chutné, stačí si sestavit jídelníček z potravin, které máte rádi

A co cena? Zdravější jídelníček neznamená drahý

Zdravá strava nemusí být nutně drahá. Stačí se držet pár základních pravidel, nakupovat s rozvahou a využít suroviny na maximum. Pamatujte, že byste nikdy neměli chodit do obchodu hladoví, protože právě tehdy se váš nákup může pekelně prodražit. Plánujte dopředu a vytvářejte si zdravý jídelníček tak, abyste se na jídlo těšili. Níže najdete další tipy, jak si sestavit zdravý a cenově dostupný jídelníček.

  • Základní suroviny nakupujte v akcích do zásoby. Ve spíži vám delší dobu vydrží brambory, rýže, luštěniny, ovesné vločky a další nezbytnosti do zdravého jídelníčku. 
  • Vařte ze sezónních potravin. Je jasné, že v době sklizně bude ovoce i zelenina levnější, než v zimě, kdy se musí dovážet ze zahraničí. Kromě toho však sezónní potraviny obsahují více vitamínů, živin a minerálů, než ty, které dozrály uměle. 
  • Pečte si vlastní pečivo. Nežli o cenu jde v tomto případě spíše o kvalitu. Nejen že je domácí pečivo chutnější a máte dohled nad tím, z čeho je vyrobené, ale zároveň vám příjemně provoní domov.
Také pečivo výrazně podražilo, zkuste si jej upéct doma
Zkuste si upéct doma vlastní proteinové pečivo