Další

Zahrádkaření pro lenochy: Jak si jednoduše upravit záhon

Zahrádkaření pro lenochy: Jak si jednoduše upravit záhon

Zahrádkaření pro lenochy většinou zaujme někoho, kdo si chce svou zahradu užívat, ale zároveň něco pěstovat a nechce trávit nad záhony každou volnou chvíli. I zahrádkařit se dá s lehkostí a současně sbírat plody své práce. Pokud chcete za málo práce hodně muziky i na vašem záhonu, přečtěte si, jak záhon jednoduše upravit. 

Postup na snadnou úpravu záhonu 

Ideální je, pokud si promyslíte váš styl zahrádkaření ještě před založením záhonů a přizpůsobíte je tomu. Jak postupovat při jednoduché údržbě záhonů? 

Vhodné umístění záhonu

Promyslete umístění záhonu předem. Důležité také je, co budete chtít na záhonech pěstovat, a i když většině zelenině i květinám prospívá slunce, je vhodné záhon dávat spíše na polostinné místo. Ušetříte si pak práci s denním zaléváním a další častou údržbou. Ideální je, pokud je na záhoně slunce v pozdějších dopoledních hodinách, přes poledne či odpoledne. 

Správné zrytí záhonu

Tento krok sice nepatří mezi jednoduché, ale pro založení záhonu se mu nevyhnete. Čím důkladněji to uděláte na začátku, tím méně práce s pletím bude později. Kromě zrytí záhonu je vhodné zrýt i žlab okolo záhonu, čímž ztížíte prorůstání plevelu do záhonu a zase si o něco ulehčíte údržbu zahrady. Do zrytého okolí záhonu pak umístíte chodníčky, jednoduše tam můžete položit prkna či kameny, po kterých se bude dát chodit. 

Úprava půdy

V přípravné fázi je rovněž důležité správně upravit půdu, později vám ušetří řadu práce. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, je vhodné do ni přidat hrubý písek a jemný štěrk, aby z půdy dobře odcházela voda a nehrozilo přemokření rostlin. Písčitá půda bývá málo úrodná, do ní je nutné přidat živiny v podobě kompostu či anorganického kupovaného materiálu. Bez práce je písčitohlinitá půda, která je pro pěstování ideální bez další námahy. 

Sázení

Teď už jen osázejte záhon podle vašich potřeb. Pro usnadnění práce je dobré si koupit předpěstované sazeničky a rovnou je zasadit do záhonu. Vybírejte zeleninu i rostliny, o které není nutné se tolik starat. Vděčnou zeleninou je například cuketa, okurky, česnek, fazole, ředkvička či salát. Mezi rostliny pak patří třapatkovka nachová nebo třapatka zářivá, šalvěj hajní či řebříček. 

TIP: Příprava záhonu bez práce

Použít můžete vyvýšené záhony, k tomu si objednáte kompost, který i ve velkém množství nestojí moc peněz. Jedná se o velmi rychlou přípravu záhonu z kompostu. Na vymezeném místě obrátíte drny trávy a na vyvýšený záhon poté jen rozložíte přivezený kompost do výše asi 25 cm.