Další

Vánoce 2023: Na kdy letos vycházejí svátky a prázdniny?

Vánoce 2023: Na kdy letos vycházejí svátky a prázdniny?

Listopad je tu. Než se nadějeme, budeme na kalendáři otáčet další list, a to znamená jediné. Vánoce jsou za dveřmi! Víte, na který den letos připadá Štědrý den a další vánoční svátek? Kdy budou mít děti ve škole a jak budou otevřené obchody? Pokud ne, rozhodně čtěte dál.

Vánoční svátky

Advent letos začíná v neděli 3. prosince. Pokud tedy dodržujete tradice, znamená to, že adventní věnec musíte koupit nebo vyrobit do tohoto data. Poslední adventní neděle pak připadá na neděli 24. prosince. Tím pádem je jasné, že Štědrý den letos oslavíme v neděli.

Do práce pak nemusíte ani v pondělí a úterý, protože 25. prosince se slaví první svátek vánoční (Boží hod vánoční) a 26. prosince pak druhý svátek vánoční. Chcete-li si volno protáhnout až do Silvestra, doporučujeme vám vzít si tři dny dovolené. Silvestr totiž letos připadá na neděli 31. prosince. V pondělí na Nový rok se klidně můžete vyspat po silvestrovské oslavě. Do práce se samozřejmě nejde.

Vánoční prázdniny

Máte doma děti? Pak vás určitě zajímá i to, jak budou mít volno ony, abyste si včas sehnali hlídání nebo domluvili volno v práci. Vánoční prázdniny budou děti letos mít od soboty 23. prosince do úterý 2. ledna. Poprvé v novém roce tak děti do školy půjdou ve středu 3. ledna.

Pokud vaše děti chodí do školky, raději se informujte přímo tam. Dny volna ve školkách se mohou lišit. Někdy školky předem zjišťují zájem rodičů o docházku dětí a pak například otevírají pouze jednu třídu.

Speciální tip pro vás: Ať už máte doma předškoláky nebo školáky, pamatujte na to, že každé dítě potěší adventní kalendář. Kupte ho či připravte včas, aby vaše ratolest 1. prosince mohla otevřít první okénko nebo rozbalit první dáreček.

Vánoční svátky a otevírací doba obchodů

Naše základní rada zní: Nenechávejte nic na poslední chvíli a dárky i všechny potřebné potraviny nakupte včas. Vyhnete se tak předvánočnímu shonu a stresu.

Může se samozřejmě stát, že na něco zapomenete nebo něco nestihnete koupit včas. V tom případě pamatujte, že obchody nad 200 metrů čtverečních mají o vánočních svátcích (tedy 25. a 26. prosince) zavřeno. Na Štědrý den jsou pak otevřené pouze do 12.00 hodin. Zavřeno je také na Nový rok.