Nezařazené

Syndrom nedotknutelných vlasů: jak se projevuje?

Syndrom nedotknutelných vlasů: jak se projevuje?

Syndrom nedotknutelných vlasů je velmi vzácná genetická mutace, která na celém světě postihuje jen několik málo stovek lidí. Jedná se o chorobu, která postihuje jak strukturu vlasů, tak i jejich barvu. Jelikož se jedná o genetickou poruchu, je častý výskyt v celých rodinách. Zároveň může postihnout jak muže, tak i ženy a objevuje se již v dětském věku.

Jak se syndrom nedotknutelných vlasů projevuje?

Někteří lidé, kteří trpí syndromem nedotknutelných vlasů se s „jinými“ vlasy narodí, jiní však mají od narození vlasy na pohled „normální“ a až v odstupu několika měsíců začnou být vlasy postupně nahrazovány. Normální vlasy postupně vypadávají a na jejich místě vyrůstají jiné, které někteří popisují jako jehličky. Tyto nové „jiné“ vlasy mají zcela odlišnou strukturu.

Při pohledu pod mikroskopem je zřejmé, že se nedotknutelné vlasy razantně odlišují. Na rozdíl od obvyklého válcového tvaru, který mají vlasy většiny z nás, jsou takzvané nedotknutelné vlasy v průřezu trojúhelníkové.

A právě jejich neobvyklá struktura způsobuje, že se vlasy dají jen velmi obtížně upravovat, a proto divoce trčí do všech stran. Tyto vlasy také zpravidla výrazně ztrácí pigment, a proto jsou velmi světlé. Navíc dorůstají jen do omezené délky.

Je syndrom nedotknutelných vlasů nebezpečný?

Není! Syndrom nedotknutelných či neučesatelných vlasů nevypovídá nic o zdraví celého organismu, a proto není na místě vnímat tuto změnu jako signál, že „se něco děje“. Jinými slovy není potřeba se stresovat. Jediným „problémem“ je estetická stránka věci. Mnoho lidí s tímto syndromem si totiž zažívá nebo alespoň v dětství zažívalo posměšky nebo dokonce šikanu. Vždy proto záleží na přístupu a na tom, jak se s tímto „postižením“ dokáže daný jedinec vyrovnat.