Cviky a vybaveníKrásaZdraví

První den ve fitku: 6 rad pro úplné začátečníky

První den ve fitku: 6 rad pro úplné začátečníky

První návštěva fitka nebo posilovny je pro leckteré začátečníky trochu děsivá. Neznámé prostředí, noví lidé a neznalost strojů a správných technik – to vše může být zdrojem stresu. Ovšem není třeba se ničeho bát! Čtěte dále a inspirujte se těmito 6 praktickými tipy, díky nimž se můžete snadno připravit a začít svou cestu ke zdraví a kondici s jistotou.

Naplánujte si svůj první den

Předtím, než vyrazíte do fitka, udělejte si čas na přípravu. Naplánujte si, kam a v kolik hodin se chystáte jít, jak dlouho plánujete cvičit a jaké cvičení si představujete. Mít jasný plán vám pomůže cítit se sebevědomě a efektivně využít čas strávený ve fitku. Předejdete tím váhání, na který stroj se vydat a kterou partii vlastně cvičit – na internetu najdete spoustu tipů, jak si sestavit tréninkový plán na první den.

Naplánujte si svůj první den
Naplánujte si svůj první den

Seznamte se s vybavením

Fitness centra jsou obvykle vybavena širokou škálou zařízení a strojů, které mohou být na první pohled složité. Při vaší první návštěvě proto věnujte chvíli tomu, že se seznámíte s principy, jak jednotlivá zařízení fungují a jak správně nastavit váhy a polohy. To vám umožní využívat zařízení s jistotou a minimalizovat riziko zranění.

Seznamte se s vybavením
Seznamte se s vybavením

Začněte zahřátím a lehkými cviky

Na začátku každého tréninku ve fitku byste se měli zaměřit na správné zahřátí. Většina lidí se chce ihned pustit do náročných cvičení, ale to může vést k přetížení nebo v horším případě zranění. Začněte s dynamickým strečinkem a postupně zvyšujte intenzitu cvičení, ideální je například rozběhat se na páse. To pomůže vašemu tělu připravit se na větší námahu a minimalizovat riziko zranění.

Sledujte svůj pokrok

Pro lepší motivaci se vyplatí sledovat svůj pokrok. Zaznamenávejte si, kolik vah jste zdvihli, jakou vzdálenost jste zaběhli nebo jak dlouho jste cvičili. Tímto způsobem budete mít přehled o svém vývoji a získáte lepší motivaci k dosažení svých cílů. Existuje mnoho aplikací a nástrojů, které vám mohou pomoci sledovat váš pokrok vhodnou volbou jsou různé fitness náramky nebo chytré hodinky.

Sledujte svůj pokrok
Sledujte svůj pokrok

Buďte trpěliví a užijte si to

První den to s cvičením nepřehánějte a nezoufejte, pokud nevidíte okamžité výsledky. Ty budou odměnou na váš trpělivý přístup. Změna životního stylu a zlepšení kondice zkrátka vyžadují čas a trpělivost. Je důležité si udržet pozitivní přístup a bavit se při každém kroku vaší cesty ke zdraví. Vzpomeňte si na to, že první den je jen začátek, a že s každým dalším dnem budete stále lepší a silnější.

Buďte trpěliví a užijte si to
Buďte trpěliví a užijte si to

Nesrovnávejte se

Je jasné, že ve fitku i v posilovně kolem vás budou lidé. Mnoho z nich přitom může být na výrazně lepší úrovni, o čemž budou vypovídat jejich tělesné proporce a i to, že se budou na strojích lépe orientovat a neuvidíte u nich příliš váhání. To vše na vás také čeká. Pokud vás přeci jen pohled na zkušenější osoby na chvíli vyvede z míry, vzpomeňte si na to, že každý jednou začínal. Nikdo do fitka nechodí proto, aby se někomu vysmíval. Naopak, spousta zkušenějších cvičenců vám ráda pomůže se správnou technikou nebo poradí, jak se na kterém stroji cvičí, není to žádná ostuda.

Nesrovnávejte se se zkušenými cvičenci
Nesrovnávejte se se zkušenými cvičenci