Cviky a vybaveníZdraví

Podložka podle druhu cvičení a 4 tipy, jak ji efektivně využít

Podložka podle druhu cvičení a 4 tipy, jak ji efektivně využít

Podložka je doslova nezbytným pomocníkem pro ty, kteří chtějí cvičit v pohodlí svého domova a neradi tráví čas v posilovně. Hodí se však i v případě, že navštěvujete skupinové lekce, kde vám podložku nepůjčí nebo chcete vlastní. Při cvičení podložka pomáhá chránit vaše klouby a zmírňuje tlak na vaše tělo. Na trhu přitom existuje mnoho druhů podložek a každá z nich se hodí pro jiné druhy cvičení. V tomto článku vám proto představíme 4 praktické tipy, jak vybrat správnou podložku pro vaše potřeby podle konkrétního druhu cvičení.

Podložka na jógu

Podložka pro jógu musí poskytnout především dostatečnou ochranu a podporu pro klouby. Co se rozměrů týče, bude ideální délka 120–190 cm a šířka 55–80 cm. V rámci tloušťky pak preferujte rozměry 0,3 až 0,6 cm. Jóga podložky jsou obvykle vyrobeny z materiálů, jako je pryž nebo PVC, nezbytností je dobrá přilnavost k podlaze, což zabraňuje klouzání. Taková podložka je ideální zejména pro jógu, ale lze využít také při pilates a dalších cvičeních, které zahrnují mnoho zemních pozic.

Podložka se hodí i při skupinových lekcích
Podložka se hodí i při skupinových lekcích

Podložka na pilates

Jestliže často cvičíte pilates, vybírejte spíše tlustší podložku o síle 1,5 až 2 cm. Při spoustě pozic pak oceníte i větší rozměry na délku i šířku. V tomto případě je pak nezbytností protiskluzový povrch pouze na spodní straně, kdežto vrchní strana podložky musí být kluzká, díky čemuž budete moci provádět specifické pilates cviky. Obvykle se pilates podložka vyrábí z pěnových materiálů a oproti jiným typům bývá pevnější.

Podložka na pilates či jógu
Podložka na pilates či jógu

Podložka na aerobic a fitness

Podložka na aerobic a fitness se vyznačuje užším provedením, postačit by vám měla varianta o šířce cca 60 centimetrů. Délka je srovnatelná s ostatními podložkami, záleží pak na výšce vaší postavy. Protože se většinou jedná o aktivnější typ cvičení, mělo by pro vás být stěžejním kritériem dobrá omyvatelnost, abyste mohli podložku udržovat v čistotě. 

Podložka na aerobic a fitness
Podložka na aerobic a fitness

Podložka pro posilování

Podložka pro posilování se řadí mezi ochranné a zátěžové varianty. Vyznačuje se především velkou přilnavostí k podlaze a bývá tenčí, čímž poskytuje menší podporu pro klouby. Na rozdíl od předchozích typů tak slouží spíše jako ochrana prostoru, ve kterém cvičíte. Při posilování totiž budete používat těžké činky a závaží, které by při dopadu mohly poškodit podlahu. Na výběr jsou klasické podložky, které lze srolovat a jednoduše přenášet, nebo podložky ve formě puzzle dílků, které zůstávají trvale na podlaze, kterou pak neustále chrání. Tyto podložky se hodí i pro podložení fitness trenažérů a posilovacích strojů. 

Podložka na posilování
Podložka na posilování