Grilování je jednou z nejoblíbenějších letních aktivit s rodinou nebo přáteli. Pokud chcete připravovat maso na grilu jako profesionálové a ohromit své hosty gastronomickým zážitkem, máme pro vás několik užitečných tipů. Od výběru kvalitního masa až po jeho správné servírování – to vše se dočtete v následujících řádcích.
Vše začíná výběrem kvalitního masa
Klíč k úspěšné grilovačce tkví ve výběhu vhodného masa. Maso by v každém případě mělo být čerstvé, nikoliv vyndané z mrazáku. Na gril se více hodí tučnější maso, protože tuk jej dělá křehčím. Upřednostňujte maso od prověřených řezníků nebo farmářů nad koupí ze supermarketu.
Vepřové maso
Z vepřového masa je sázkou na jistotu šťavnatá krkovice nebo panenka. Sáhnout ale můžete také po bůčku, kotletě nebo žebírkách.
Hovězí maso
Hovězí maso je sice velmi šťavnaté a má výraznější chuť, ale může být po ugrilování tužší, zvlášť pokud není dobře vyzrálé (tzv. stařené). Vyzrálost poznáte podle barvy svaloviny (mělo by být tmavší) a dotykem prsty (měly by v něm zůstat jejich otisky). Alternativou, která nezklame, jsou mleté hovězí burgery. Na steak je vhodný nízký roštěnec, svíčková nebo květové špičky.
Drůbeží maso
Grilovat lze dobře i drůbež. Nejvhodnější je kuřecí maso – prsa s kůží i bez kůže, stehna, křídla nebo celý kus. Hotové kuřecí maso bývá většinou křehké a rychle hotové. Pozor jen, ať jej příliš nevysušíte!
Vyváženou chuť zajistí domácí marináda
Pro zvýraznění chuti maso před grilováním naložte do marinády. Marinádu připravíte snadno smícháním oblíbených, ideálně čerstvých, bylinek, soli, koření, oleje, citronové šťávy a dalších ingrediencí podle vaší chuti. Naložené maso nechte odpočinout v chladničce po dobu alespoň jedné hodiny, aby se přírodní aroma vstřebalo. Hovězí maso na steaky nikdy nemarinujte! Pro podpoření jeho přirozeně výrazné chuti stačí steak až po upečení osolit a opepřit.
Gril musí být dostatečně předehřátý
Než položíte maso na gril, ujistěte se, že je gril dostatečně předehřátý. U elektrického a plynového grilu postačí k jeho rozehřátí 10 – 20 minut. Gril na dřevěné uhlí zapalte alespoň 30 minut před vlastním grilováním a na dřevo nejméně hodinu dopředu.
Každý druh masa vyžaduje jinou techniku
Podle velikosti a druhu masa zvolte vhodnou techniku a teplotu grilování:
Přímé grilování
Jedná se o pečení masa přímo na grilovací mřížce za pomoci vysoké teploty (min. 200°C). Technika je vhodná pro menší a tenké kusy masa, jako jsou steaky, kuřecí prsa nebo ryby. Maso pravidelně otáčejte, abyste dosáhli rovnoměrného propečení z obou stran.
Nepřímé grilování
Druhou možností je úprava masa bez přímého kontaktu s ohněm na nižší teplotu (150 – 180°C). Tuto metodu použijte pro větší kusy masa, jako jsou kuřecí křídla, vepřové kotlety nebo celé kuře. Maso na grilu přiklopte poklopem a nechte grilovat pomalu a rovnoměrně. Občas jej otočte a potřete marinádou nebo omáčkou, aby se zvýšila jeho chuť.
Propečení zkontrolujte teploměrem
Ke kontrole optimálního propečení masa můžete použít k tomu určený teploměr. Ideální teplota se liší v závislosti na druhu masa. Například pro medium-rare steak by měla být kolem 55 – 57 °C.
Dopřejte masu čas na odpočinek
Ugrilované maso nechte odpočinout zaklopené na prkénku nebo talíři po dobu asi 5 – 10 minut (větší kusy klidně i déle). Tím umožníte tuku se rozpustit na šťávy a rovnoměrně se rozložit, aby maso zůstalo šťavnaté. Až poté jej porcujte a podávejte. Někteří kuchaři dokonce tvrdí, že délka odpočinku by měla být stejně dlouhá jako doba grilování.
Pohrajte si s různými chutěmi
Maso podávejte s různými omáčkami, bylinkami nebo marinádami, které dodají pokrmu bohatou paletu chutí. Pro oživení chuti můžete použít také čerstvé bylinky, citronovou šťávu nebo kvalitní olivový olej. K masu můžete servírovat čerstvé pečivo nebo opečené brambory. Ideální je přidat také grilovanou zeleninu (jako je paprika, cuketa, chřest…) nebo žampiony.