Další

Knižní doporučení pro podzimní večery: Seznam knih, které vás zahřejí.

Knižní doporučení pro podzimní večery: Seznam knih, které vás zahřejí.

Podzim je tu v plné polní a listí se zbarvuje do pestrobarevna. S chladnějšími teplotami ale přichází dřív i tma a s ní nálada zachumlat se pod deku. Ale co vám nesmí chybět? Kvalitní kniha!

Louisa May Alcott: Malé ženy

Jo, Meg, Beth a Amy Marchovy jsou čtyři sestry žijící se svou matkou v Nové Anglii. Jejich otec slouží jako kaplan v občanské válce a sestry se snaží udržet chod domácnosti, přestože rodina nedávno přišla o majetek. Přitom se spřátelí se svým bohatým sousedem Theodorem Laurencem, známým jako „Laurie“. Jak dívky dospívají, každá z nich čelí svým osobním démonům a morálním výzvám. Jo, naše oblíbená hlavní hrdinka, musí zkrotit své klukovské způsoby a naučit se být více dámou, zatímco usiluje o to, aby se stala velkou spisovatelkou. Meg, nejstarší z nich, musí odložit svou lásku k bohatství a okázalosti, aby mohla následovat své srdce. Stydlivá Beth musí překonat svou stydlivost, zatímco nejmladší Amy musí obětovat svou aristokratickou pýchu. Dívky v jejich osobním růstu vede jejich matka „Marmee“ a náboženská víra.

J. K. Rowling: Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter je sirotek, který žije se svými krutými a zanedbanými příbuznými Dursleyovými od chvíle, kdy jeho rodiče zabil temný čaroděj Lord Voldemort, když byl ještě dítě. V den svých jedenáctých narozenin dostane Harry dopis od tajemného posla, který mu oznamuje, že je čarodějem a byl přijat ke studiu v Bradavicích. V Bradavicích se Harry spřátelí s Ronem Weasleym a Hermionou Grangerovou a vytvoří si ke svým novým přátelům silné pouto. Zjistí také, že je v kouzelnickém světě známý jako „Chlapec, který žil“, jediný člověk, který přežil útok Voldemorta. Tento útok zanechal Harrymu na čele jizvu ve tvaru blesku, která mu neustále připomíná moc temného čaroděje.

Jane Austen: Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek je příběh, který se zaměřuje na vztah mezi Elizabeth Bennet, hlavní hrdinkou příběhu, a Fitzwilliamem Darcym. Elizabeth byla dcerou venkovského šlechtice, zatímco Darcy byl bohatý statkář. Pan Bennet, otec Elizabeth, sídlící na panství Longbourn, má pět dcer. Jeho majetek je v zástavě. Podle zákona tedy může přejít pouze na mužského dědice. Proto touží po tom, aby se alespoň jedna z dívek brzy provdala.

Bram Stoker: Drákula

Mladý anglický právník Jonathan Harker se vydává na Drákulův hrad ve východoevropské Transylvánii, aby zde uzavřel obchod s nemovitostmi se šlechticem jménem hrabě Drákula. Jak Harker putuje malebnou krajinou, místní sedláci ho varují před jeho cílem, dávají mu křížky a další amulety proti zlu a pronášejí podivná slova, která Harker později přeloží jako „upír“. Vystrašený, ale neméně odhodlaný Harker se podle plánu setká s hraběcím kočárem. Cesta na hrad je strastiplná a kočár je cestou málem napaden rozzuřenými vlky. Po příjezdu na starý rozpadající se hrad Harker zjistí, že postarší Drákula je vzdělaný a pohostinný pán. Již po několika dnech si však Harker uvědomí, že je na hradě vlastně vězněm.