KrásaVýživa a doplňkyZdraví

Káva a dieta: Tip na 2 druhy kávy, které vám nepřekazí hubnutí

Káva a dieta: Tip na 2 druhy kávy, které vám nepřekazí hubnutí

Káva je celosvětově oblíbený nápoj, s jehož konzumací mnoho lidí při hubnutí váhá. Také si kladete otázku, zda je při dietě vhodné konzumovat kávu a případně v jakém množství? Účinky na tělo a metabolismus mohou být různé, ovšem při hubnutí nehraje tak významnou roli množství, jako spíše druh kávy. V tomto článku se proto podíváme na to, co dělá káva s naším tělem a představíme vám rovnou 2 typy kávy, které mohou být výhodné i pro ty, co chtějí zhubnout.

Jaké druhy kávy jsou vhodné při hubnutí?

Ano, a to rovnou 2 druhy, černá a zelená káva. Ale samozřejmě v přiměřené míře – v opačném případě káva sice neovlivňuje přímo hubnutí, ale více než 3 šálky denně už mohou způsobit zvýšenou nervozitu, bolesti hlavy, zrychlení srdečního rytmu či žaludeční potíže. 

V dietě je však nezbytné držet se zmíněných konkrétních druhů kávy a neplést si kávu a kávové nápoje. Ty při hubnutí rozhodně vhodné nejsou, stejně tak jako slazená káva. Nechcete-li narušit vaši snahu zhubnout, zapomeňte na čas na vídeňskou kávu, americano, karamelové macchiato, caffe latte či capuccino – tyto druhy nejsou žádoucí. 

Káva s cukrem ani s mlékem při dietě vhodná není
Káva s cukrem ani s mlékem při dietě vhodná není

Jaký vliv má káva na organismus?

Zajímá vás, co dělá káva s naším tělem? Nejznámější je pravděpodobně skrze svůj obsah kofeinu, který pomáhá stimulovat mozek a podporuje jeho funkci, proto by se měla naposledy pít maximálně 6 hodin před spánkem. Jaké jsou její další účinky?

  • Ovlivňuje spánek
  • Odvodňuje
  • Zatěžuje játra a ledviny
  • Zvyšuje krevní tlak
  • Pomáhá při nízkém krevním tlaku
  • Příznivě působí na psychiku a navozuje pocity štěstí
  • Na určitou dobu potlačuje hlad
  • Zrychluje metabolismus

Černá káva

Kvalitní neslazená černá káva (bez mléka) je při hubnutí vhodná a dietu vám nijak nenaruší. Kromě výše uvedených benefitů vám káva dodá novou energii a takzvaně vás nakopne, proto se hodí i před tréninkem. Nejlepší čas na pití kávy je ale přibližně 30 minut až 1 hodinu po jídle. 

Černá káva
Černá káva

Zelená káva – znáte ji?

Zelená káva je druh kávy, která se pěstuje a zpracovává odlišně než tradiční pražená káva a dnes ji najdete v mnoha obchodech. Obsahuje vyšší množství látek, které mohou mít při hubnutí pozitivní vliv. Může dokonce přispět ke snížení hmotnosti, protože pomáhá snižovat ukládání tuku v těle. Chuťově blíže má k zelenému čaji, proto né každému zachutná, na druhou stranu jde ale o vhodnou alternativu k pití čajů. 

Další výhody zelené kávy 

Další výhodou zelené kávy je její obsah antioxidantů, které podporují zdraví a ochranu těla před volnými radikály. Kromě toho může zelená káva také zvýšit metabolismus a energetickou úroveň, což může pomoci při tréninku a fyzické aktivitě spojené s hubnutím.

Zelená káva
Zelená káva

Jak si připravit kávu doma?

Pokud jste se naučili pít kávu bez cukru, mléka a dalších dochucovadel, máte při dietě vyhráno a takového nápoje se vzdávat nemusíte. Pojďme se nyní podívat na to, jakým způsobem si můžete lahodnou kávu připravit doma. Základem je kvalitní zrnková káva, kterou byste si měli ideálně čerstvě pomlít. Díky tomu se z kávy nevytratí její oslnivé aroma a chuť. Pomletou kávu si pak můžete připravit v pákovém kávovaru, případně pokud nechcete využívat žádný přístroj, pomůže například french press nebo dripper. 

Příprava kávy
Příprava kávy