Krása a módaMóda

Jaké barvy se k sobě hodí: nadčasové kombinace i pro rok 2023

Jaké barvy se k sobě hodí: nadčasové kombinace i pro rok 2023

Správně kombinovat barvy oblečení není žádná velká věda. Stačí se řídit několika základními radami a následovat doporučení, které přirozeně vyplývá z barevného spektra.

Jaké barvy se k sobě hodí dle barevného spektra

Správné kombinace barev vychází z barevného spektra, které je založeno na třech barvách, z nichž se skládají všechny ostatní. Těmito základními barvami je žlutá, červená a modrá. Smícháním přesného množství dvou barev pak vzniká barva jiná. Z toho pak vychází i pravidla, jaké barvy se k sobě hodí.

Jestliže je totiž například zelená barva smíchána ze žluté a modré, pak obsahuje „složky“ obou těchto barev, a proto představuje barvu komplementární. To znamená, že můžete s klidným svědomím smíchat zelenou barvu jak se žlutou, tak i se zelenou. Zároveň je ale možné nakombinovat zelenou s barvou, která neobsahuje ani jednu z jejích „složek“. Totiž s červenou. Řeč je o „čisté“ červené barvě, a tedy ne o růžové, fuchsiové nebo fialové.

BarvaZákladníKomplementárníKontrastní barvaBlízké barvy
ŽlutáAnoFialováZelená, oranžová
OranžováAno: žlutá + červenáModráŽlutá, červená
ČervenáAno ZelenáOranžová, Fialová
FialováAno: červená + modráŽlutáČervená, modrá
ModráAnoOranžováFialová, zelená
ZelenáAno: modrá + žlutáČervenáModrá, žlutá

Shrnutí

Řiďte se pravidlem, že jedna výrazná barva v outfitu bohatě stačí. Pokud postavíte svůj zevnějšek na výrazných fialových šatech, není nutné volit ještě další křiklavé barvy. Můžete si vybrat například žlutý pásek nebo kabelku a tím svůj outfit trochu „rozbít“. Na druhou stranu ale není žádná ostuda sáhnout po nějakých bezpečných barvách jako je černá, bílá nebo světle krémová. Těmi nikdy nešlápnete vedle a váš outfit bude vypadat víc dospěle, umírněně a elegantně.