DalšíZdraví

Jak zlepšit spánek ve středním věku: 5 tipů pro kvalitní odpočinek

Jak zlepšit spánek ve středním věku: 5 tipů pro kvalitní odpočinek

V současném uspěchaném světě stále více lidí ve středním věku trpí stresem a narušeným spánkem. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se s těmito problémy zdravě vypořádat bez nutnosti farmak. V tomto článku vám přinášíme 5 tipů, jak na to.

Vytvořte si pravidelný spánkový režim

Klíčovým návykem pro zkvalitnění spánku je vytvoření pravidelného spánkového režimu. Vyhraďte si na spánek 7 – 8 hodin a snažte se chodit spát a budit se ve stejnou dobu. Váš organismus se režimu po čase přizpůsobí a vytvoří si zdravý a přirozený spánkový cyklus. K usínání ve stanovenou dobu vám může pomoci zavedení pravidelných rituálů, jako například čtení knihy, poslech relaxační hudby nebo meditace.

Vyhněte se pití kofeinových nápojů a alkoholu

Kofeinové nápoje a alkohol mohou způsobit narušení spánkového cyklu, což může vést k velmi nekvalitnímu spánku nebo dokonce k nespavosti. Navíc působí diureticky a zvyšují potřebu nočního močení. Snažte se tedy minimalizovat konzumaci těchto nápojů odpoledne a před spaním. 

Omezte rušivé vlivy a zjistěte optimální teplotu

Pohodlné a příjemné prostředí je pro kvalitní spánek nezbytné. Snažte se si k odpočinku zajistit tiché a tmavé místo, které vám pomůže se uvolnit a lépe se soustředit na spánek. Nepodceňujte ani vhodnou okolní teplotu, která by pro spánek měla být v rozmezí 16 – 19°C. A nakonec to hlavní, alespoň 30 minut před spaním přestaňte používat svůj smartphone. Mobilní telefony, tablety a notebooky vyzařují tzv. modré světlo, které negativně ovlivňuje hladinu hormonu melatoninu, který reguluje spánkový cyklus. 

Zklidněte se zdravým pohybem

Pravidelná fyzická aktivita může tělu pomoci se přirozeně uvolnit a snížit úroveň stresu. Pokud vás baví sport, naučte se tuto aktivitu využívat jako formu relaxace a odbourání vnitřního napětí. Při cvičení naše tělo vyplavuje endorfiny, které v našem těle vyvolávají pocit blaha a štěstí. Tím se posiluje psychická rezistence vůči stresu, což je velice důležité pro zdravý a kvalitní spánek.

Pomoci může i vhodná strava

Zdravý a vyvážený přísun energie vám taktéž může pomoci v prevenci nespavosti. Pokud si zajistíte pravidelné stravování a zahrnete do svého jídelníčku potraviny obsahující hořčík a vitamín D, zajistíte svému tělu potřebný klid a harmonii. Pokuste se také omezit tučná jídla a dejte si před spaním lehčí večeři.