Výživa a doplňkyZdraví

Jak vybrat protein ve 3 krocích

Jak vybrat protein ve 3 krocích

Proteinové doplňky jsou populární volbou mezi těmi, kteří se věnují fyzické aktivitě a chtějí podpořit svůj svalový růst a regeneraci. Při výběru správného proteinu je však důležité zvážit několik faktorů. Zajímá vás, jak vybrat protein, který bude splňovat vaše požadavky? Čtěte dále, v následujícím článku vám prozradíme 3 jednoduché kroky, které vám pomohou najít vhodný proteinový doplněk.

4 základní druhy proteinů

Na úvod vám stručně představíme 3 základní druhy proteinů. Nelze přesně říci, který protein je vhodný pro muže nebo pro ženy. Každý totiž máme jiné preference, ať už jde o trávení bílkovin, intoleranci laktózy a další.

  1. Syrovátkový koncentrát – kvalitní protein, ovšem pozor by si měli dát ti, kteří trpí intolerancí laktózy. Je vhodný pro začátečníky a je dobrou volbou i v případě, že nemáte čas na svačinu.
  2. Syrovátkový izolát – vyznačuje se minimálním obsahem tuků a mnoho z nich neobsahuje laktózu. Je rychleji stravitelnější než koncentrát.
  3. Syrovátkový hydrolyzát – je vhodný tehdy, když potřebujete rychlou dávku aminokyselin k ochraně svalových vláken, typicky tedy po tréninku nebo brzy ráno před tréninkem. 
  4. Vícesložkový protein – obsahuje více zdrojů bílkovin, jako je syrovátka, micelární kasein, vaječný albumin nebo rostlinné zdroje bílkovin.
Suplementů existuje celá řada
Suplementů existuje celá řada

Chuťové preference

Proteinové doplňky jsou dostupné v široké škále příchutí. Zvažte, jakou příchuť preferujete, díky tomu vám bude proteinový nápoj chutnat a lépe jej zařadíte do svého příjmu. Mnoho značek nabízí vzorky, které můžete vyzkoušet před nákupem většího balení.

Protein můžete nosit s sebou do fitness centra
Protein můžete nosit s sebou do fitness centra

Velikost a cena

Zvažte, jaký máte na nákup proteinu rozpočet, a porovnejte cenu dostupných výrobků. Zkontrolujte také, zda je cena v souladu s kvalitou a množstvím nabízených porcí. Pozor si dejte na nejlevnější výrobky, které nemusí být vždy ideální – mohou být například příliš doslazované.

Protein si připravujte do shakeru
Protein si připravujte do shakeru