Krása a módaMóda

Jak opravit díru v látce: zachraňte své oblíbené kousky!

Jak opravit díru v látce: zachraňte své oblíbené kousky!

Jistě to také znáte. Chvilka nepozornosti a díra v oblíbeném kousku oblečení je na světě. Co ale teď s ní? Jak opravit díru v látce šetrně a pokud možno neviditelně? Je to vůbec možné? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá a bohužel každou látku dost dobře opravit nelze.

Kdy se nevyplatí díru v látce opravovat?

  • Pokud je oblečení příliš staré a jinak zničené: zejména bavlněná trička vám lépe poslouží jako hadry na úklid.
  • Jestliže je díra podél švu: především úplety se často trhají kolem spojů, a pokud takovou díru zašijete, zmenšíte látku a další díra se udělá brzy hned vedle.
  • Když je materiál pro opravu nevhodný: každá látka jednoduše opravit nelze a malá dírka může být lepší možností než velká viditelná snaha o opravu.
  • Je-li oblečení v záruce: především u dražších bund se vyplatí výrobek reklamovat a ve chvíli, kdy se jej pokusíte svépomocí opravit, jej již reklamovat nemůžete.

Jak opravit díru v látce

V ostatních případech se můžete do opravy pustit. Je vždy nutné zvážit, s jakým materiálem pracujete. Nejlépe se zašívají nepružné materiálu, naopak úplety vás mohou vážně potrápit. Některé díry v oblečení jsou způsobené pouze rozpáranými švy. Tento scénář je ideální, jelikož v podstatě stačí vrátit nit tam, kde byla. Zašití je důležité především u materiálů, které se párají, a to včetně pleteniny. Vyberte si vhodnou nit a respektujte přirozenou strukturu látky.

Pokud je díra uprostřed, musíte zvážit, jak vznikla, o jaký materiál se jedná a zda hrozí její další rozšiřování. Například propálená látka s určitým podílem umělých vláken se obvykle po okraji seškvaří, a proto se nebude dál zvětšovat. Vaším úkolem proto je ji spíš překrýt než zašít. Jde jen o estetiku, ne o funkčnost. K tomuto účelu se skvěle hodí například nažehlovací záplaty nebo aplikace, kterými můžete zničené oblečení dozdobit.