Zdraví

Jak bojovat proti únavě: Rady od odborníků

Jak bojovat proti únavě: Rady od odborníků

Únava může mít mnoho příčin. Může to být stres, nedostatek spánku, nevhodná strava nebo další faktory nevhodného životního stylu. Jak bojovat proti únavě? Podívejte se na naše tipy.

Kvalitní strava a dostatek tekutin

Dostatek energie během dne dodá kvalitní strava. Tu byste měli tělu dodávat každé 3 – 4 hodiny. Ideální je častěji, ale menší porce. Ve stravě by neměly chybět potřebné vitamíny, minerály a antioxidanty. Jedná se především o vitamíny skupiny B, C a E. Z minerálů hraje důležitou roli selen, hořčík, železo a zinek a zapomínat byste neměli ani na koenzym Q10.

Co se tekutin týká, tak tělu dodávejte dostatek vody. Při únavě nejsou vhodné kofeinové nápoje ani alkohol. Vyzkoušet můžete bylinné čaje.

Dostatek pohybu

Díky pravidelnému pohybu se budete, z dlouhodobého hlediska, cítit méně unavení. Budete mít dostatek energie. Začněte s pomalým cvičením, které bude postupně přecházet v intenzivnější.

Do malé aerobní aktivity patří rychlá chůze, vodní aerobik, cyklistika, tanec, turistika nebo jízda na kolečkových bruslích.

Do intenzivnější aktivity patří běh, plavání, jízda na kole v kopcovitém terénu, chůze po schodech, kolektivní míčové aktivity, skoky, aerobik nebo gymnastika.

Kvalitní spánek

Mnoho lidí postrádá dostatečně kvalitní a plnohodnotný spánek. Jak jej tělu zajistit? Choďte spát a vstávejte vždy ve stejnou dobu. Vyhýbejte se spánku během dne. Připravte si vhodné prostředí – tma, kvalitní postel a matrace, vyvětraná místnost. Vybírejte si vhodné materiály pro ložní prádlo. Vyhýbejte se konzumaci jídla alkoholu před spaním. Dobrý spánek můžete podpořit i bylinkami. Patří mezi ně meduňka nebo kozlík.

Eliminace stresu

Stres ubírá tělu velké množství energie. K jeho eliminaci je potřeba zařadit do denního rozvrhu relaxační techniky. Patří mezi ně cvičení (ideální je třeba jóga nebo tai chi), meditace, poslech uklidňující hudby, četba nebo čas s přáteli.

Ideální váha

Má-li tělo nést nadváhu, je to pro něj vyčerpávající. Kromě toho nadváha zatěžuje pohybový aparát a srdce a vy se cítíte vyčerpaní. Snažte se udržovat svoji váhu v mezích normy a budete se cítit lépe. Nebude vám chybět energie.