KrásaVýživa a doplňkyZdraví

Fitness svačinky 5krát jinak aneb myslete na kvalitní bílkoviny

Fitness svačinky 5krát jinak aneb myslete na kvalitní bílkoviny

Hektický životní styl se zdánlivě neslučuje se správnou výživou, která se stává stále důležitějším tématem. A pokud se navíc věnujete fitness nebo nějakému sportu, pak jistě víte, že správné množství bílkovin je klíčové pro regeneraci svalů a dosažení vašich tréninkových cílů. Abyste v rychlosti nesáhli po nezdravých a nevyvážených svačinách, které navíc mohou sabotovat váš pokrok, přinášíme vám praktické tipy na snacky plné kvalitních bílkovin. Přečtěte si, kterých 5 svačinek vás posune blíže k vašim fitness cílům.

Sušené maso (jerky)

Sušené maso, jako je například hovězí nebo krůtí (ale i jiné druhy masa, pokud jste jejich příznivcem), je vynikajícím zdrojem bílkovin. Navíc je snadno přenosné a poměrně trvanlivé. Vyberte si ideální druh s nízkým obsahem soli a žádnými přidanými konzervačními látkami. Pokud máte rádi vaření nebo čas strávený v kuchyni, vyzkoušejte si připravit sušené maso doma.

Sušené maso
Sušené maso

Cottage sýr

Cottage cheese je vynikajícím zdrojem bílkovin s nízkým obsahem tuku, leckdy navíc seženete i nízkotučnou variantu (light). Pokud máte rádi sladké, přidejte si k němu čerstvé ovoce, jako jsou borůvky, jahody nebo ananas pro osvěžující svačinku. Jíst se dá ale i na slano, výborně chutná samotný s celozrnným pečivem, případně jej můžete dochutit kořením nebo přidat čerstvou pažitku. Nic nezkazíte tím, když si k tomu dáte i plátek vysokoprocentní šunky. 

Cottage sýr
Cottage sýr

Řecký jogurt

Řecký jogurt vás bohatě zasytí, navíc ve srovnání s klasickým bílým jogurtem obsahuje mnohem méně sacharidů a více bílkovin a tuku. Dejte si ovšem při nákupu pozor na poměrně rozšířené jogurty řeckého typu. Ty bohužel s pravým řeckým jogurtem nemají nic společného, natož obsah důležitých živin. Řecký jogurt můžete jíst společně s ořechy a medem, tím tělu dodáte všechny důležité nutrienty, jako jsou bílkoviny, tuky a sacharidy. 

Řecký jogurt
Řecký jogurt

Tuňák

Plechovku tuňáka v nálevu nebo ve vlastní šťávě je ideální volbou i v případě, že držíte dietu. Tuňák je totiž bohatý na bílkoviny i další důležité látky, jako jsou například vitamíny A, B2 a B12 a zdravé tuky v podobě ​​omega-3 nenasycených kyselin. Namažte si ho na celozrnnou bagetu a přidejte si k němu zeleninu. Tato svačinka vás vydatně zasytí a nemusíte kvůli ní mít těžkou hlavu.

Tuňákový salát
Tuňákový salát

Proteinový nápoj v podobě smoothie

Smoothie je rychlý a jednoduchý způsob, jak získat dávku bílkovin. Smíchejte proteinový prášek s ovocem, zeleninou a tekutinou (například mlékem, rostlinným mlékem nebo vodou). Přidání lžíce arašídového másla nebo semínek také zvýší obsah bílkovin. Vlákninu zase můžete přidat prostřednictvím čekankového sirupu. 

Proteinový nápoj
Proteinový nápoj