Výživa a doplňky

Co obsahují jablka

Co obsahují jablka

Zařadili jste jablka do svého jídelníčku a zajímá vás, jaké živiny a vitamíny z nich můžete přijmout? Připravili jsme pro vás článek plný informací o tom, co obsahují jablka.

Základní informace o složení

Nutriční hodnoty a obsah živin se samozřejmě u jablek liší dle druhu a velikosti. Podle serveru healthline.com je však možné definovat, že průměrně se v jablku nachází zhruba 52 kalorií, 0,3 g bílkovin, 13,8 g sacharidů, 10,4 g cukru, 2,4 g vlákniny a 9,2 g tuku.

Mohlo by vás také zajímat: Proč nejíst arašídy

Sacharidy v jablkách

Z toho plyne, že společně s vodou jsou hlavní složkou tvořící jablka sacharidy. Zejména se pak jedná o jednoduché cukry, kterými jsou například fruktóza, sacharóza nebo glukóza. I přes vysoký obsah cukrů mají jablka relativně nízký glykemický index.

Vláknina

Jablka jsou také známá pro svůj velmi vysoký obsah vlákniny. Středně velké jablko obsahuje například zhruba 4 gramy vlákniny, což je 17 % doporučené denní dávky.

Vitamíny a minerály

Jako spousta dalších druhů ovoce jsou i jablka bohatá na vitamíny a minerály. Můžeme je tak považovat například za dobrý zdroj vitamínu C či draslíku. Ačkoliv by se tedy nemělo jednat o jediný zdroj těchto vitamínů ve vašem jídelníčku, můžete z jablek vytěžit opravdu hodně.

Další látky

Kromě výše zmíněných benefitů jablka obsahují také další látky, které mají různé zdravotní přínosy. Zejména se jedná o kvercetin s protizánětlivými účinky, katechin, který zlepšuje funkci mozku a svalů nebo kyselinu chlorogenovou, která má vliv na snižovaní hladiny cukru v krvi.

Zdroj: Healthline.com