Zdraví

5 nejlepších cvičení pro ženy nad 50 let: Posilujte srdce a svaly

5 nejlepších cvičení pro ženy nad 50 let: Posilujte srdce a svaly

Chcete-li se udržet ve formě i po padesátce, je nutností začít vhodným způsobem cvičit. Mnoho vědeckých studií ukázalo, jak je obzvláště v této věkové kategorii důležité volit aktivní životní styl místo sadavého. Pojďte s námi posílit své srdce, kosti a svaly – a udělejte si z cvičení zábavu. Zde je pro vás výběr pěti nejlepších cvičení.

Jóga

Ideálním cvičením pro zlepšení rovnováhy a flexibility pro ženy všech věkových kategorií je jóga. S tímto druhem cvičení může začít opravdu každý a postupně se vypracovat na vyšší úroveň. Přičemž z počátku se nemusíte umět ani ohnout a dotknout se prstů nohy, abyste si cvičení užila. Pro začátek se zkuste naučit snadnou sestavu pozdrav slunci, která je skvělá pro protažení těla po ráno.

Pilates

Pilates je populární druh cvičení, při kterém je kladen důraz na dýchání, koncentraci, rovnováhu a základní sílu. Používají se při něm různé pomůcky, jako jsou speciální podložky, balanční míče, které vám pomáhají posilovat bez stresu. Výzkumy prokázaly, že u starších dospělých pilates účinně zlepšuje flexibilitu, sílu a rovnováhu.

Cvičení s odporovým pásem

Odporové pásy jsou tenké pruhy elastické gumy, se kterými lze cvičit široké spektrum různých posilovacích cviků. Cvičení s odporovými pásy dodává tělu odolnost, ale zároveň snižuje namáhání těla. Jedná se proto o nenáročné a komfortní cvičení, které je ideální pro začátečníky cvičící v domácím prostředí. Odporové pásy stojí pár korun a snadno je pořídíte v každém obchodě se sportovními pomůckami. Existují ve více tloušťkách o různé elasticitě, díky čemuž si můžete zvolit náročnost cvičení. Výsledkem vaší snahy bude zlepšení držení těla, pohyblivosti a rovnováhy.

Rychlá chůze

Studie ukázaly, že rychlá chůze je spojena s vyšší očekávanou délkou života a po jídle navíc zlepšuje regulaci cukru v krvi. Tento pro naše tělo nejpřirozenější pohyb je snadným cvičením, které můžete vykonávat bez speciálního vybavení a prakticky kdekoliv. Fitness trenéři radí zvýšit tempo chůze oproti běžnému, nebo si vyhledat trasu s kopcovitým terénem. Tím si zajistíte, že bude aktivita účinná pro posílení srdce, plic a svalů. 

Vodní aerobik

Vodní aerobik se v posledních letech stává stále populárnější formou cvičení u všech věkových kategorií. Jeho praktikování přináší pro naše tělo řadu benefitů – zlepšuje flexibilitu, sílu a rovnováhu. Jednou z hlavních výhod vodního aerobiku je, že voda vytváří přirozený odpor, který nahrazuje závaží při silovém tréninku. Zároveň vztlak tělo nadlehčuje a nezatěžuje tolik klouby, a proto je ideální také pro jedince trpící jejich bolestmi.