Další

5 Ideálních míst pro výlet v teplém září

5 Ideálních míst pro výlet v teplém září

Září je období, kdy není ani příliš teplo, ani příliš zima, což z něj činí ideální období pro výlety. Přece jen než nastane opravdová zima, je škoda sedět doma. A kam se tedy v září vydat na výlet?

Valdštejnská lodžie

Pokud máte cestu do Jičína, pak byste rozhodně měli zavítat i do Valdštejnské lodžie. Jedná se o skutečně architektonický skvost, který pochází ze 17. století. Budovu zde nechal postavit Albrecht z Valdštejna, který stavbou pověřil architekta Andrea Spezzyho a Nicola Sebregondiho. Šlechta se zde měla bavit, užívat si hudbu a komunikovat s okolím. Na úkor toho zde bylo zasazeno lipové stromořadí, které místu dodává opravdu romantický nádech. Parkem vás v současné době provede nauční stezka, kde se seznámíte se vzácnými druhy dřevin, loukou, ale dozvíte se zde také další historické zajímavosti.

Kačina

Zámek Kačina patří k významným klenotům empírového období v Česku. Tento skvost se nachází zhruba 6,5 kilometru severovýchodně od Kutné Hory a v současné době je chráněn jako národní kulturní památka. Málokdo ale ví, že se zámek původně jmenoval „Husa“ a nechal ji zde postavit purkrabí Království českého hrabě Jan Rudolf Chotek z Chotkova. Výstavba zámku probíhala v letech 1802-1822 dle plánu drážďanského architekta Ch. F. Schurichta.

Písečný přesyp u Píst

Pokud patříte k nadšencům filmu Duna, pak vás zcela jistě potěší fakt, že opravdovou dunu můžete navštívit i u nás. Jedná se o jeden z posledních písečných přesypů u nás a nachází se ve středním Polabí. Stáří této duny sahá do období čtvrtohor a je domovem několika ohrožených živočichů a rostlin. Opravdovou raritou jsou například mravkolvi, kteří jinak žijí na jihu Afriky. Duna byla také prohlášen za evropsky významnou lokalitou Natura 2000, a proto se zde chovejte s respektem k místní fauně a floře.

Toulovcovy Maštale

Prachovské skály nebo Adršpachy zná snad každý. Slyšeli jste ale o přírodní rezervaci Toulovcovy Maštale? Jedná se o jeden z nejzajímavějších a nejmalebnějších koutů přírody v naší zemi. Oblast se nachází na rozmezí okresu Chrudim a Svitavy a jedná se o soustavu úzkých roklí, které zde vytváří skalní městečko. To je protkáno systémem chodeb, jeskyněmi a děr s opravdu zajímavými názvy. Pokud se sem vydáte, dodržujte turistické značení a nesnažte se sejít mimo trasu.

Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově

Rádi byste v září za kulturou? A co takhle se vydat do Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově? Vznik centra se datuje do let 1992 – 1993 a mají jej na svědomí Serge Sabarsky, Gerwald Sonnberger a Hana Jirmusová. Kulturní centrum se nachází ve starobylém komplexu bývalého pivovaru a obdivovat zde můžete rozsáhlou dokumentaci o životě a díle Egona Schieleho. A to po celý rok! Krom toho k muzeu také patří obchod a tradiční kavárna nabízející české speciality.