Zdraví

Vyrážka podobná svrabu

Vyrážka podobná svrabu

Objevila se vám vyrážka podobná svrabu a zajímá vás, jaký je její původ? Může se jednat o celou řadu variant. V následujícím článku jsme pro vás proto připravili popis pěti nejčastějších vyrážek, které mohou být se svrabem zaměnitelné.

Lupénka

Lupénka je autoimunitní stav, ve kterém tělo příliš rychle vytváří nové kožní buňky. To způsobuje, že se buňky hromadí na povrchu kůže, což má za následek šupinaté skvrny.U asi 80–90 % lidí s lupénkou se tvoří plaky a onemocnění se nazývá plaková psoriáza. To má za následek vystouplé skvrny, které mohou být na povrchu potažené „šupinami“ a připomínat svrab.

Mohlo by vás také zajímat: Co nemá rád svrab

Atopická dermatitida

Ekzém nebo atopická dermatitida je stav, který způsobuje vysokou svědivost a podrážděnost kůže. Jedná se o zánětlivé nenakažlivé kožní onemocnění. Nejčastěji se objevuje u dětí, ale může postihnout i dospělé ve všech věkových kategoriích.

Folikulitida

Jedná se o kožní infekci, která se vyvíjí ve vlasových folikulech. Vyskytuje se v případě poškození vlasových folikul a infekce způsobené bakteriemi. Na pohled jsou projevy podobné akné. Na rozdíl od svrabu není u folikulitidy vždy přítomno svědění.

Kontaktní dermatitida

Nastává v případech, kde se dostane do kontaktu s kůží látka, která způsobí alergickou reakci nebo kožní podráždění. Nemusí se jednat pouze o běžné přírodní alergeny, ale například také různé kyseliny rozpouštědla a další.

Papulární kopřivka

Je reakcí na hmyzí bodnutí. Hlavním symptomem jsou svědivé shluky hrbolků, které jsou obvykle způsobeny napadením od blech nebo roztočů. Nejčastěji se objevují na nohou předloktí a obličeji.

Zdroj: Medicalnewstoday.com