Krása

Přirozeně šedivé vlasy

Přirozeně šedivé vlasy

Proč vlasy šednou

Šedivění je přirozený proces podmíněný ztrátou pigmentu. To je způsobeno tím, že pigmentové buňky neboli melanocyty, které se nacházejí ve vlasových folikulech a jsou zodpovědné za produkci melaninu, se s přibývajícím věkem přestávají reprodukovat a ubývají.

Do velké míry je šedivění způsobeno především genetickými vlivy. Svůj podíl na tomto procesu však mají i hormony a dále také špatný životní styl nebo náhlé a silné psychické trauma.

Lze tak říci, že dodržováním zásad zdravého životního stylu a omezením stresu se můžeme pokusit šedivění do určité míry předcházet. Nikdy mu ale nezabráníme zcela, neboť se jedná o fyziologický proces, který je nám předurčen.

Co je specifické pro šedé vlasy

U šedých vlasů vás může v čase překvapit to, že vám dosavadní vlasová péče již nevyhovuje. Ačkoli působí šedé vlasy na pohled jako velmi odolné, ve skutečnosti mohou naopak být náchylné na mechanické poškození.

Struktura šedého vlasu je odlišná, šediny jsou více porézní. Vlas je v podstatě dutý. To má výhodu v tom, že v případě, že vám vlasy plihly, po zešedivění mohou lépe držet tvar. Šediny ale ukrývají i některá úskalí.

K jejich specifikům patří to, že jsou:

  • méně poddajné
  • se sklony ke krapatění
  • charakteristicky sušší

Jak pečovat o šedé vlasy

Výše zmíněným typickým vlastnostem šedé kštice bychom měli přizpůsobit i optimální péči. Především si vyžaduje intenzivní hydrataci. To znamená, že základ vlasové rutiny by měly tvořit hydratační šampony a kondicionéry i masky.

Pro příležitostné použití jsou taktéž vhodné oleje. Vyzkoušet můžete jojobový, avokádový nebo mandlový.

I se šedinami lze dále pracovat. Pokud si nechcete ponechat zcela přirozený odstín, můžete zvolit lehké natónování stříbrným přelivem. Vlasy to na pohled osvěží a dodá jim lesk. Stříbrný efekt je možné podpořit i slabším bílým melírem.