Vlasy

Melír na barvené vlasy: 2 zásadní rady, jak si nezničit vlasy

Melír na barvené vlasy: 2 zásadní rady, jak si nezničit vlasy

Melírovat můžete i již barvené vlasy. Má to ovšem některá svá specifická pravidla. Co byste určitě měla dodržet?

Proč barvení vlasů škodí

Barvila jste si vlasy a toužíte navíc svůj účes oživit? Melír představuje ideální řešení. Nebo jednoduše chcete zpět původní světlý odstín a netroufáte si na razantní odbarvení? I v tom umí melírování pomoci. Pamatovat si ale musíte některá důležitá pravidla.

Především možnosti dalšího barvení záleží na kondici vaší hřívy. Ačkoli vám budou výrobci barev na vlasy poměrně ochotně tvrdit, že jejich výrobky obsahují pečující složky, zůstává pravdou, že v odbarvovačích, ale i v permanentních barvách, či dokonce některých přelivech najdete peroxid vodíku.

A ten představuje pro vlasy značnou zátěž. Přes vlasovou kutikulu totiž musí proniknout až dovnitř vlasu. Jinak by celý barvicí proces neměl žádný efekt. Používání běžné permanentní barvy tak v podstatě mění strukturu vlasů. Díky tomu je vlasové vlákno znatelně křehčí a náchylné na poškození.

Může mě barvení vlasů ohrozit i jinak?

Na druhou stranu se nemusíte obávat toho, že by barvení vlasů mělo spojitost se vznikem rakoviny. Tradovaná teze nebyla potvrzena žádnými objektivními výzkumy.

Běžná barva se skládá z vyvíječe a barvícího krému. Její účinek zajišťuje reakce mezi aromatickými aminy. To mohou být:

  • hydrogen peroxid
  • aminophenol
  • resorcinol
  • methylaminofenol

dále se přidávají:

  • pěnidla
  • změkčovače

Barvy na vlasy tak sice obsahují poměrně impozantní „koktejl“ různých chemických látek, nicméně děsit se při čtení složení nemusíte. Podíl jednotlivých složek je tak malý, že vás ze zdravotního hlediska vážněji ohrozit nemohou.

Jak si tedy barvit vlasy s minimálním poškozením?

Vaše vlasy tedy barvením utrpí a je potřeba s melírováním určitě počkat. Obecně platí, že odstup mezi jednotlivými aplikacemi barev by měl činit přibližně 4 až 7 týdnů.

Pokud chcete mít navíc jistotu, že výsledek barvení kromě poškozených vlasů neskončí nechtěným „pomerančovým“ odstínem, určitě se nebarvěte ani nemelírujte doma sama. Vaše kadeřnice dokáže mnohem lépe odhadnout, v jakém celkovém stavu jsou vlasy a jak dlouho nechat působit peroxid.