Zdraví

Jak dlouho se hojí zašitá rána

Jak dlouho se hojí zašitá rána

Zranění vyžadující zašití může být v mnoha ohledech velmi omezující a bolestivé. Přestože doba hojení je velmi individuální, rozhodli jsme se pro vás zpracovat článek, který vám obecně odpoví na často pokládanou otázku „Jak dlouho se hojí zašitá rána“.

Několik fází hojení

V obecnosti je možné konstatovat, že hojení rány prochází téměř ve všech případech určitými stádii, které jsou neměnné. První fáze hojení přichází na řadu ihned po zranění. Tělo reaguje snahou o zastavení krvácení a prací buněk, které ránu očišťují. Následuje fáze, ve které díky další buněčné práci dochází k již aktivnímu hojení poraněné tkáně. Poté dojde k vytvoření granulační tkáně a přibývajících cév, což indikuje úspěšný proces hojení. V poslední fázi se od zmenšování rány přechází až k tvorbě jizvy a proces celého hojení je u konce.

Mohlo by vás také zajímat: Bolest nártu z ničeho nic

Jak dlouho se tedy hojí zašitá rána?

Přestože výše popsaný proces je univerzální a platí téměř pro všechny rány, doba jednotlivých fází je naopak značně individuální. Zatímco první fáze hojení začíná obvykle ihned po poranění, k tvorbě nové tkáně a jizvy dochází většinou po 10-14 dnech a následný proces může trvat i několik dalších týdnu. I po této uplynulé době navíc nedojde k úplnému obnovení pevnosti a pružnosti tkáně a to se navrací až po uplynutí měsíců či dokonce let.

Faktory ovlivňující dobu hojení

I přesto, že je hojení značně individuální a záleží na místě poranění, hloubce nebo rozsahu, můžete ho správným chováním poměrně významně urychlit. Na rychlost hojení má vliv například:

  • kvalita vaší stravy
  • funkčnost imunitního systému
  • psychický stav
  • míra regenerace
  • věk poraněného.

Zdroj: Clevelandclinic.org