Krása

Černé vlasy a modré oči: co rozhoduje o kombinaci a komu sluší?

Černé vlasy a modré oči: co rozhoduje o kombinaci a komu sluší?

Patříte k modrookým ženám? Jak vzácná tato barva je? Existuje ve spojení s černými vlasy a můžete si případně dopřát tento odstín i s pomocí barev na vlasy?

Co rozhoduje o barvě očí a vlasů

Barva očí, respektive části, která se nazývá duhovka, je dána geneticky. Konkrétně u modrých očí dánští vědci v roce 2018 zjistili, že všichni nositelé ledově modrého odstínu jsou prakticky příbuzní. Společným předkem je muž, který žil přibližně před 10 000 lety severně od Černého moře.

Nechal po sobě relativně dost „potomků“, modrookých je přibližně 8 až 10 % populace. Modrá barva očí je tak dokonce druhá nejpočetnější.

Výskyt modrookých lidí s černými vlasy není z genetického hlediska zcela vyloučen. V kombinaci s černými vlasy je však tato barva očí vzácná.

Logika je poměrně jednoduchá: Za tmavé vlasy je zodpovědný pigment eumelanin. Pokud je ho ve vlasech dostatek, jsou tmavé. Častěji se tak větší množství pigmentu projeví i v tom, že oči se vybarví rovněž do tmavšího odstínu v podobě hnědé.

Modrých očí a černých vlasů lze docílit i jinak než dobrými geny

Objevit se zástupci tohoto barevného typu mohou v Evropě, severní Africe i střední Asii. Zvláště v asijských zemích je podobná kombinace častější než jinde.

Lze tedy čekat, že v našich končinách se řada žen, které jsou modrooké a zároveň černovlasé, dopustila drobného „podvodu“. Přirozený je často jen jeden rys: Buď tedy nosí kontaktní čočky, protože ve skutečnosti nejsou modrooké, nebo si barví vlasy.

Zejména změnit barvu vlasů je poměrně jednoduché. Měla byste si ale obarvení na havraní odstín dopřát?

Komu sluší černé vlasy

Odpověď na otázku z předchozího odstavce zní jednoznačně: Jen pokud jste výrazný zimní typ. Takové ženy charakterizují některé specifické rysy:

  • výrazná barva očí: šedé, šedomodré, zelené, tmavohnědé nebo právě ledově modré
  • nápadné rty: vaše rty jsou červené s namodralým podtónem
  • tmavé vlasy: často už černé, případně tmavě hnědé

Jak vyplývá z charakteristiky zimního typu, obarvením na černo prakticky nevykročíte ze své přirozené barevné škály, pouze ji zlehka posunete směrem k tmavším odstínům. Černá také respektuje váš chladný podtón. To je důvod, proč je v tomto případě obarvení v pořádku.

Zimní typy mohou disponovat i klasickou středoevropskou „myší“ hnědou, v níž se objevuje popelavý nádech. Ani tehdy vám ztmavení neublíží. Naopak tlumenému letnímu typu, který u nás převažuje a zdánlivě by vás mohlo zmást to, že je také chladný, černá nesluší, vypadat v ní můžete až „mrtvolně“.