Krása

Barvy na vlasy které neničí vlasy: 3 tipy na šetrné barvení v roce 2024! Znáte je?

Barvy na vlasy které neničí vlasy: 3 tipy na šetrné barvení v roce 2024! Znáte je?

Chcete si obarvit vlasy, ale kvalita vaší kštice není ideální? Nepoškozujte si ji dál chemickými barvami, které mohou vašim kadeřím výrazně ublížit. Existují i šetrné barvy na vlasy.

Které barvy jsou šetrné a proč?

Kromě konvenčních přípravků jsou na trhu k dostání i přírodní barvicí přípravky. Ty jsou založeny na bázi rostlinných výtažků.

Oproti tradičním prostředkům fungují na odlišném principu. Permanentní barva na vlasy využívá působení peroxidu vodíku, který se smísí s barvou. Pigment následně proniká přes šupiny kutikuly až do kortexu. Vlivem oxidace peroxidu vodíku se začnou pigmentová zrna zvětšovat a k vlasovému kortexu přilnou tak, že je již nelze vymýt.

Naproti tomu přírodní barva vlas pouze obalí. Nijak tedy jeho strukturu nenarušuje. Díky tomu jsou přírodní alternativy ve výsledku mnohem šetrnější, vlasy nepoškozují, ale naopak je chrání a dodávají jim péči.

Které barvy neničí vlasy

Pokud jste si dosud kadeře barvila výhradně klasickými produkty, před přechodem „na přírodu“ byste měla dodržet odstup přibližně 3 až 4 týdny. Klasické chemické barvy totiž mohou vlasy zatížit.

Následně už nic nebrání tomu, abyste si vybrala vhodný konkrétní výrobek. Nerozhoduje přitom jen samotný odstín, ale i typ. Existuje několik možností:

  • henna
  • indigo
  • cassie

Henna

Henna patří k nejstarším přírodním přípravků, které se v tomto kosmetickém odvětví používají. Získává se z listů rostliny Lawsonia Inermis. Ty se suší a rozdrtí na prášek, který má typicky zelenou nebo hnědočervenou barvu. Charakteristický je vysoký obsah červených pigmentů, které ve vlasech vytvářejí měděný odstín.

Indigo

Indigo je modré barvivo, které se původně získávalo z rostliny Indigofera tinctoria. Tmavší vlasy umí obarvit na tmavě hnědou až černou barvu, z úplně bílé kštice udělá šedomodrou. Indigo se používá ve směsi s hennou nebo cassií. Na světlé prameny je potřeba barvu vrstvit, výhodou je, že ve srovnání se samotnou hennou docílíte studených odstínů.

Cassie

Tyto přípravky se vyrábějí z rostliny jménem Senna italica. Občas se mylně nazývají „bezbarvá henna“, ale ačkoli skutečně je tato rostlina henně podobná, nejedná se o tutéž bylinu. Cassie se používá hlavně pro regeneraci vlasů nebo ředění barevného odstínu. Sama o sobě umí na světlých vlasech podpořit žlutý tón.